Kommenteeri

Toitumine

Üks joogalik lähenemine toitumisele

Lugesin käesolevast raamatust  söömisega seotud peatükke ja sain inspiratsiooni muuta oma menüü tervislikumaks. Söömise juhiseid leidub paljudes joogaraamatutes, praegu jagan kokkuvõtlikult, mida just see raamat ütleb.

Aga enne - mis on selle kõige mõte? Inimkeha on varustatud hämmastava võimega avada väravaid peenematele tasanditele. See Siddha jooga raamat räägib, et pöördudes sissepoole (tehes joogat), me saame kohtuda päriselt iseendaga ja et see on päriselt olemas ja et selle iseenda olemus on õndsus.
Seda tõdedes hakkab teelolija pigem vaatama oma keha suunas, mitte ei näe seda takistusena (et ühineda millegi kõrgemaga). Keha on varandus ja sõiduk, millega seda teekonda teeme.
Raamatus räägitakse, et õnnelikkus asub meelte (nägemine, kuulmine, maitsmine..) taga ja selleks, et jõuda igavese õnneni, on vaja saavutada kontroll oma meelte üle (vastasel juhul kontrollivad meeled meid).

Mida tähendab distsipliin joogas?
Siin ei ole mõeldud ranget korda ja reegleid. Selle all mõeldakse puhastumist. Oma mõtete, tegude ja kõne puhastamist.

Kui lased oma mõistusel olla rahulik, voolab õnn sinusse.

Selle raamatu järgi tähendab distsipliin täielikku vabadust, lubades sul liikuda piirangute taha ja saavutada kõrgeim eesmärk.

Mida räägivad toitumise peatükid:
Kõige raskem distsipliin on toitumine, sest me oleme kogu aeg ahvatlustele avatud, 3 korda päevas. Tuleb üle saada oma ihast sind mitte toetavate toitude suhtes.
Kõht omab inimese üle päris suurt võimu - kui inimene on näljane, on ta valmis ükskõik milleks. Kui seedimine on ärritunud, on inimese mõtted väga negatiivsed.
Seega - proovi märgata söödud toidu ja mõtete ning emotsioonide vahelist seost.
Raamat ei ütle mida süüa vaid ütleb, et see on igal inimesel individuaalne. Soovitab ise jälgida enesetunnet ja mõtteid ja mõelda, mida viimasel ajal söönud oled. Samuti, kui sul on väga hea meditatsioonikogemus, mõtle mida oled just söönud, mis su meditatsiooni heaks tegi. Igal juhul keha ja meel annavad märku, kas toit oli toetav või mitte. Asi pole ainult toiduainetes, vaid ka nende kombinatsioonides. Kui seedimine on hea ja keha saab toidust energiat, on inimese tujud ka palju paremad ja inimene saab olla rõõmus.

Keha - inimeste kehad on erinevad. Sa ei peaks olema kriitiline selle suhtes, kuidas keegi välja näeb. Inimestel on erinevad geenid, mõjutab ka see mida sõi kellegi ema raseduse ajal. Sa ei saa muuta milline keha sul on, kuid õigesti toitudes läheb su keha just temale sobilikku suurusesse ja väljanägemisse. Mitte kunagi ära vaata kellegi teise taldrikusse. Sa ei peaks olema kellegi toitumise hindaja. Las inimesed söövad, mida nad tahavad. Ära anna teise inimese toitumisele kunagi hinnanguid. Ja ole ka endaga lahke.

Mittedualistliku maailmavaate järgi, mida Siddha jooga esindab, on kõik üks ja toit on samuti üks jumala vorme. Võta vastu toit, nagu sa lased tuulel puhuda läbi oma juuste. Ära kraba, sest tuult sa ei prooviks ju krabada. Lase toidu energial endasse voolata ja ennast toita.

Nälg. Hinda oma nälga. Mille suhtes sa näljane oled? Kas sa igatsed toitu, või on see igatsus millegi muu järele. Ühenduse järele kõrgemaga? Märka ja naudi seda janu Jumalaga ühinemise järgi.

Ja lõpuks - ära võta toitumist kinnisideeks. Kui sul tekib kinnisidee toituda perfektselt või kinnisidee paastuda, ei ole see kuidagi parem kui ülesöömine. Lõdvestu ja luba endal jälgida sinu loomulikke instinkte, mis kerkivad sinu südame puhtast ruumist.

Chandogya Upanishadis on kirjas:

"Kui toit on söödud, läheb selle kõige jämedam osa väljaheiteks, keskmine osa lihaks ja peenem osa saab mõteteks."

Armastust!


Lisa kommentaar

Email again: